Close

16 czerwca 2017

„My i nasz elementarz” jedynym podręcznikiem do kl.1 z adaptacjami dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych

Fundacja Elementarz przygotowuje adaptacje swoich podręczników do specjalnych potrzeb uczniów. „My i nasz elementarz” jest jedynym podręcznikiem do klasy 1, który daje możliwość pracy z uczniami o różnych potrzebach edukacyjnych.

Podręczniki opracowywane na bazie wcześniejszego projektu rządowego i opartego na wolnych licencjach, zgodnie z intencjami autorek mają służyć wszystkim dzieciom niezależnie od ich problemów edukacyjnych. Niestety tempo wprowadzanych zmian, przygotowania nowych podstaw programowych, zmian prawnych, przepisów wykonawczych nie dały szansy na przygotowanie zaktualizowanej oferty dla klasy 1.

Na szczęście w zmianach prawnych przewidziano, że w kształceniu uczniów niepełnosprawnych będą mogły być nadal stosowane podręczniki i ich adaptacje do klas I-III opracowane na zlecenie MEN (czyli „Nasz elementarz” i „Nasza szkoła”). Wszystkie adaptacje tych podręczników są dostępne na stronie https://naszelementarz.men.gov.pl/adaptacje/

Szkoły nie otrzymują już w tym roku podręczników rządowych, ani ich specjalnych adaptacji. Do szkół trafia subwencja na ich zakup, ale wydawcy nie mają w swojej ofercie podręczników z takimi adaptacjami. W tej sytuacji szkoły z edukacją specjalną mogą dotacje wydawać jedynie na materiały edukacyjne i ćwiczenia.

Specjalną ofertę dla nich przygotowuje Fundacja Elementarz, która zwraca się do wszystkich szkół o kontakt i przekazywania jej informacji o zapotrzebowaniu na specjalne adaptacje podręczników.

Niestety nie udało się takiej oferty przygotować na czerwiec ze względu na intensywne prace nad podstawową wersją podręcznika „My i nasz elementarz”, który jest kontynuacją projektu podręczników rządowych bazująca na ich modelu i materiałach, z wykorzystaniem ich adaptacji.

W tej sytuacji na początku roku szkolnego proponujemy w kl.1 korzystanie ze sprawdzonych już materiałów dostarczonych przez MEN 3 lata temu i zaczekanie na ofertę ich adaptacji, która pojawi się w czasie wakacji lub zakup podręcznika „My i nasz elementarz” w jego wersji podstawowej wraz z ćwiczeniami, które są już dostępne na rynku (szczegóły  http://elementarz.org/). Oferta dodatkowa adaptacji dla klas 2 i 3 będzie już prezentowana razem z jej wersją podstawową.

„Nasz elementarz” i „Nasza szkoła” dostosowane były dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W klasach integracyjnych dzieci korzystają z tych samych treści edukacyjnych, ale dostosowanych do ich możliwości. Przygotowano też specjalnie dostosowane adaptacje podręczników dla dzieci: niewidomych, słabowidzących, niesłyszących i słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem i afazją.
Podręcznik „My i nasz Elementarz” nie zapomniał o nich – otwiera ścieżkę do adaptacji dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

W nowej edycji „My i nasz elementarz” składa się z dwóch równoległych części podobnie jak w podręcznikach „Nasza szkoła”:

  • zintegrowanej z rozszerzonymi treściami polonistycznymi, wzbogaconej o edukację muzyczną, elementy teatralizacji, wykorzystania dramy, oraz
  • matematycznej z elementami nauki programowania

Zabawa w teatr jest świetnym sposobem na rozwijanie umiejętności twórczego myślenia i funkcjonowania w grupie. Pomaga uczniom poznać siebie i swoje emocje, zdać sobie sprawę ze swoich możliwości i budować poczucie własnej wartości. Uczy rozpoznawać emocje innych ludzi i prawidłowo komunikować się z innymi, prezentować swoje racje. To sztuka, która pięknie dzieci uspołecznia, uczy współpracy, odpowiedzialności, odwagi w komunikowaniu, pokonywaniu lęków przed wypowiedzią. (http://elementarz.org/jerzy-hamerski-komu-piosenke-komu-piosenke-a-komu-teatr/)

Matematyka jest tu doświadczaniem, poznawaniem zależności, zabawą i inspiracją do twórczego myślenia i kreatywnych działań z dziećmi (http://elementarz.org/agata-ludwa-matematyka-jest-wszedzie/)

Do podręcznikowej szkolnej pierwszej klasy chodzi miedzy innymi Łucja, która porusza się na wózku inwalidzkim, spotkamy mamę Natalki – Barbarę, która jest głucha i brata Piotrka – Adasia, który ma zespół Downa. Jak w prawdziwym świecie współczesnych dzieci . W trakcie nauki uczniowie poznają ich problemy i zaprzyjaźniają się z nimi na 3 lata szkolnej edukacji. (http://elementarz.org/elementarz-dla-wszystkich/)

Zapraszamy do wspólnej przygody z dziećmi z nowym (choć dobrze znanym) podręcznikiem „My i nasz elementarz”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.