Close

21 kwietnia 2021

22 kwietnia – Dźwięki na Dzień Ziemi. Szkoła domowa z elementarzem z klasą. (Lekcja 21)

Drodzy Nauczyciele i Rodzice, DROGIE PIERWSZAKI,

witamy na kolejnej lekcji domowej.

Ta lekcja powstała na podstawie INTERAKTYWNEGO ELEMENTARZA Z KLASĄ – Wiosna.  Blok tematyczny z podręcznika “My i nasz elementarz” pt. W świecie dźwięków i muzyki, oraz bajki muzycznej “Smog nas zje”.

Mamy nadzieję, że codziennie chętnie korzystacie z naszego interaktywnego elementarza i w formie zabawy odrobicie kolejne lekcje domowej szkoły zrealizowanej zgodnie z podstawą programową. Możecie zajrzeć także do innych naszych lekcji i podręczników.

INTERAKTYWNY ELEMENTARZ Z KLASĄ – WIOSNA. Lekcja 21. Dź – jak dźwig, dzi – jak dzień

zapraszamy Was na inspirującą, interaktywną lekcję z okazji

Międzynarodowego Dnia Ziemi – obchodzonego 22 kwietnia

.
Dzi-wne głoski
Poznacie dzisiaj z nami dwuznaki DŹ i DZI.
Tak się jednak ładnie złożyło że oba dwuznaki pozwalają nam dzisiaj świętować Światowy Dzień Ziemi z towarzyszeniem pięknych dźwięków.
.
Słuchamy, malujemy, poznajemy
Na dzisiejszej lekcji posłuchacie tekstu o różnego rodzaju dźwiękach. Wsłuchacie się w świat dźwięków, posłuchacie dźwięków najbliższego otoczenia i dźwięków przyrody. Spróbujecie pokazać różne dźwięków, narysować muzykę, a nawet zagrać koncert na dłonie, nogi i policzki. Poznacie różne instrumenty muzyczne, w tym perkusję – instrument rytmiczny.
.
Bohaterowie dzisiejszej elementarzowej lekcji wybierają się na koncert do domu kultury.
My zapraszamy Was dzisiaj do Teatru Śląskiego. Z okazji dzisiejszego Święta Ziemi na dziecięcy spektakl muzyczny “Smog nas zje”.
.
Widowisko muzyczne 
Obejrzyjcie fragment tego widowiska (link do reportażu TV) i zobaczcie jak dzieci z katowickiej szkoły Fundacji Elementarz grają w spektaklu za pomocą prostych instrumentów rytmicznych.
.
Mój instrument, moja muzyka
Zastanówcie się jak można stworzyć własny instrument rytmiczny. W jaki sposób można wykorzystać domowe przybory, narzędzia, naczynia, pojemniki, urządzenia do stworzenia rytmicznej orkiestry domowej.
Spróbujcie wyobrazić sobie i za pomocą takich domowych instrumentów rytmicznych zagrać Muzykę Ziemi.
.
Posłuchajcie (link do wywiadu)
co mówią o ochronie powietrza dzieci grające w spektaklu.
Zastanówcie się jak możemy pomóc Ziemi, jak ją chronić, co możemy zmienić w naszym codziennym życiu, by chronić środowisko, by wszystkim ludziom żyło się lepiej i zdrowiej.
.
Spacer z naturą
Możecie wyjść z rodzicami wyjść z domu.
Przy najbliższym spacerze wybierzcie się do parku, na łąkę, albo na poszukiwanie Przyrody w najbliższej okolicy, w zasięgu Waszego wzroku. Rozglądajcie się dobrze dookoła i szukajcie budzącej się Przyrody. Zwróćcie uwagę na jej walkę z ludzką cywilizacją – na pojawianie się jej w nietypowych miejscach: szczelinach płyt chodnikowych, pęknięciach asfaltu, czy rynnach domów.
Poświęćcie czas na bliskie bycie z Przyrodą, na refleksję: jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa.
.
NA KONIEC NIESPODZIANKI Z OKAZJI ŚWIĘTA ZIEMI
W związku dzisiejszym świętem proponujemy Wam popołudniowe spotkanie z kolejnym tym razem ekologicznym widowiskiem teatralnym przygotowanym przez Fundację Elementarz.
.
SMOG NAS ZJE (link do całego przedstawienia)
„Smog nas zje” to edukacyjna bajka muzyczna dla dzieci, której celem jest przekazywanie wiedzy o przyczynach zanieczyszczenia powietrza  i jego negatywnych skutkach dla środowiska i zdrowia dzieci.
.
Pakiet edukacyjny(link), który pozwoli Wam poznać bliżej Przyrodę
Z pewnością znajdziecie w nim coś dla siebie – i na zabawę, badania, poszukiwania. Na działania i w domu i na świeżym powietrzu, którego życzymy jak najwięcej! I wielu zaskakujących spotkań z Przyrodą!
.
EKO-zakładki  do Waszych książek. Nie tylko przyrodniczych.
.
A co na następnej interaktywnej lekcji?
Rodzinne muzykowanie i tajemniczy zaklinacz deszczu…
Zapraszamy na kolejną lekcję.
Życzymy wszystkim dobrej zabawy z interaktywnymi  podręcznikami z klasą.
_____________________________________________________________________________________________

JAK PRACOWAĆ Z DARMOWYMI INTERAKTYWNYMI PODRĘCZNIKAMI? TO PROSTE! 

1. Zarejestruj się na bezpłatnej platformie www.dzwonek.pl

2. Zaloguj się i wejdź w w wybrany podręcznik zintegrowany Wiosna dla klasy 1 i dodaj go do swoich zasobów.

Wszystkich uczniów klas 1-3 zachęcamy także do korzystania
z interaktywnych podręczników do matematyki.

3. Po pobraniu podręcznika możesz już każdorazowo korzystać z niego z zakładki Moje zasoby wybierając odpowiedni temat lekcji ze spisu treści.

——————————————————————————————————————

4. Z zakładki Kolekcje możesz też pobrać bezpłatnie na Dzwonku inne zasoby interaktywne różnych wydawców udostępnione za darmo do końca roku szkolnego lub zakupić jeszcze inne zasoby.

5. NAUCZYCIEL w zakładce Zadania (po założeniu grupy lub klasy) może z wybranych lekcji i ćwiczeń tworzyć i przesyłać uczniom zadania, otrzymując dostęp do ich wyników pracy.

6. Do dyspozycji NAUCZYCIELA jest także wewnętrzny komunikator na platformie, umożliwiający przekazywanie informacji pomiędzy nauczycielem i uczniami.

WIĘCEJ INFORMACJI O FUNKCJONALNOŚCIACH PODRĘCZNIKÓW I PLATFORMY TUTAJ