Close

22 kwietnia 2021

23 kwietnia – Dzień Książki, muzykowanie i zaklinacz.  Szkoła domowa z podręcznikami z klasą.   (Lekcja 22)

Drodzy Nauczyciele i Rodzice,

DROGIE DZIECI,

zapraszamy Was na inspirującą, interaktywną lekcję domową z okazji

Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich– obchodzonego 23 kwietnia

Ta lekcja powstała na podstawie INTERAKTYWNEGO ELEMENTARZA Z KLASĄ – Wiosna.  Blok tematyczny z podręcznika “My i nasz elementarz” pt. W świecie dźwięków i muzyki.

Mamy nadzieję, że codziennie chętnie korzystacie z naszego interaktywnego elementarza i w formie zabawy przerabiacie kolejne lekcje domowej szkoły zrealizowanej zgodnie z podstawą programową. Możecie zajrzeć także do innych naszych lekcji i podręczników.

.
Czy wiecie że, aby wydrukować książki dla jednego z Was na pierwsze 3 lata szkolne trzeba wyciąć jedno drzewo? A co roku w Polsce do szkoły idzie około 300 tys. dzieci, które często kupują nowe podręczniki lub ich dodatkowe zestawy do domu. Czy jest jakiś sposób, aby ograniczyć wycinkę drzew? Przecież dzięki tym drzewom możemy zmniejszyć ilość zanieczyszczeń w atmosferze i poprawić obieg wody w przyrodzie.
Tak, mogą to zrobić e-podręczniki.
Gdyby ograniczyć ilość i objętość tradycyjnych książek, a martwy papier książki zastąpić ich multimedialnymi wersjami z żywym głosem i obrazem filmowym, muzyką, ciekawymi interaktywnymi ćwiczeniami dostępnymi bez ograniczeń w szkole i w domu. Byłoby nasze nauczanie nowocześniejsze, tańsze, zdrowsze i ciekawsze 🙂
.
 
Takie są właśnie nasze podręczniki z klasą zrealizowane na wolnych licencjach – co oznacza, że wszyscy twórcy przekazali swoje prawa autorskie i umożliwili ich swobodne wykorzystywanie i rozwijanie. Dlatego mogły powstać ich bezpłatne wersje interaktywne i nasze lekcje domowe. Pozwalają nam też teraz prowadzić skuteczne zdalne nauczanie.
.

INTERAKTYWNY ELEMENTARZ Z KLASĄ – WIOSNA.

Lekcje: Rodzinne muzykowanie +Jak zrobić zaklinacz deszczu. 

Zapraszamy na lekcje z interaktywnym podręcznikiem !!!

     
.
Rodzinne muzykowanie
Na początek wysłuchacie albo sami przeczytacie opowiadanie o szczególnym, uroczystym dniu dziadków Franka i niespodziance, którą im przygotowała rodzina. Zobaczycie jakie domowe instrumenty perkusyjne zrobił Franek i poznacie czarodziejski instrument naśladujący szum deszczu, nazywany “zaklinaczem deszczu”.
.
Interaktywne zabawy
Jako ilustracja dzisiejszego opowiadania czeka na Was układanka puzzle i tradycyjnie inne zgadywanki.
.
Zaklinacz deszczu
W drugiej części dzisiejszej lekcji namawiamy Was do twórczego działania.
Pewnie znajdziecie w domu jakąś papierową rurkę (np. po ręczniku papierowym lub zwiniecie ją z grubszej kartki papieru), kilka szpilek, jakieś kolorowe papiery, czy serwetki i trochę sypkiego materiału (ryż, kasza, żwirek) – to możecie wyczarować z nich zaklinacz deszczu.
.
Instrumenty
W tej części ćwiczeń domowych nauczycie się także rozpoznawać i spróbujecie pogrupować różne typy instrumentów. Ciekawe, jak sobie poradzicie z tym zadaniem?
.
Muzykoterapia
Jeśli zrobiliście już magiczny zaklinacz deszczu to zapraszamy Was na muzykoterapię. To doskonała metoda na osiągnięcie wyciszenia i spokoju. To spokojne dźwięki indiańskiej muzyki połączone z odgłosami natury takimi jak szum wody lub śpiew ptaków. Spróbujcie się w nią wsłuchać i tak jak indianie, zaklinaczem deszczu zagrać Muzykę Ziemi i prosić o drogocenny dla Ziemi dar deszczu. By nasze cenne lasy uchronił od pożarów.
Pamiętajcie o tym, że takie ekologiczne, relaksacyjne dźwięki są też  świetnym sposobem na problemy z zasypianiem i koncentracją. Muzyka to także świetne tło do relaksu z książką, czy Waszych działań twórczych.
.
 Moje zakładki do książek
Do  Waszych ulubionych książek EKO-zakładki do samodzielnego wycinania – dla tych którzy nie zrobili tego wczoraj 🙂
.
A co na następnej interaktywnej lekcji?
Pozostaniemy nadal w świecie muzyki i zapraszamy Was jutro na domowe eksperymenty z dźwiękami.
Życzymy wszystkim dobrej zabawy z interaktywnymi  podręcznikami z klasą.
_____________________________________________________________________________________________

JAK PRACOWAĆ Z DARMOWYMI INTERAKTYWNYMI PODRĘCZNIKAMI? TO PROSTE! 

1. Zarejestruj się na bezpłatnej platformie www.dzwonek.pl

2. Zaloguj się i wejdź w w wybrany podręcznik zintegrowany Wiosna dla klasy 1 i dodaj go do swoich zasobów.

Wszystkich uczniów klas 1-3 zachęcamy także do korzystania
z interaktywnych podręczników do matematyki.

3. Po pobraniu podręcznika możesz już każdorazowo korzystać z niego z zakładki Moje zasoby wybierając odpowiedni temat lekcji ze spisu treści.

——————————————————————————————————————

4. Z zakładki Kolekcje możesz też pobrać bezpłatnie na Dzwonku inne zasoby interaktywne różnych wydawców udostępnione za darmo do końca roku szkolnego lub zakupić jeszcze inne zasoby.

5. NAUCZYCIEL w zakładce Zadania (po założeniu grupy lub klasy) może z wybranych lekcji i ćwiczeń tworzyć i przesyłać uczniom zadania, otrzymując dostęp do ich wyników pracy.

6. Do dyspozycji NAUCZYCIELA jest także wewnętrzny komunikator na platformie, umożliwiający przekazywanie informacji pomiędzy nauczycielem i uczniami.

WIĘCEJ INFORMACJI O FUNKCJONALNOŚCIACH PODRĘCZNIKÓW I PLATFORMY TUTAJ