Drodzy Nauczyciele i Rodzice,
DROGIE DZIECI,
zapraszamy Was na inspirującą, interaktywną lekcję domową z okazji
Międzynarodowego Dnia Książki – obchodzonego 23 kwietnia
Wczoraj mieliśmy Dzień Ziemi i lekcję o ekologii, a dzisiaj Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Czy wiecie że, aby wydrukować książki dla jednego z Was na pierwsze 3 lata szkolne trzeba wyciąć jedno drzewo? A co roku w Polsce do szkoły idzie około 300 tys. dzieci, które często kupują nowe podręczniki lub ich dodatkowe zestawy do domu. Czy jest jakiś sposób, aby ograniczyć wycinkę drzew? Przecież dzięki tym drzewom możemy zmniejszyć ilość zanieczyszczeń w atmosferze i poprawić obieg wody w przyrodzie.
Tak, mogą to zrobić e-podręczniki. Gdyby ograniczyć ilość i objętość tradycyjnych książek, a martwy papier książki zastąpić ich multimedialnymi wersjami z żywym głosem i obrazem filmowym, muzyką, ciekawymi interaktywnymi ćwiczeniami dostępnymi bez ograniczeń w szkole i w domu. Byłoby nasze nauczanie nowocześniejsze, tańsze, zdrowsze i ciekawsze 🙂
Takie są właśnie nasze podręczniki z klasą zrealizowane na wolnych licencjach – co oznacza, że wszyscy twórcy przekazali swoje prawa autorskie i umożliwili ich swobodne wykorzystywanie i rozwijanie. Dlatego mogły powstać ich bezpłatne wersje interaktywne i nasze lekcje domowe. Pozwalają nam też teraz prowadzić skuteczne zdalne nauczanie.
Ta lekcja domowa powstała na podstawie INTERAKTYWNEGO ELEMENTARZA Z KLASĄ – WIOSNA.
2 Lekcje: Rodzinne muzykowanie / Jak zrobić zaklinacz deszczu.
Na początek wysłuchacie albo sami przeczytacie opowiadanie o szczególnym, uroczystym dniu dziadków Franka i niespodziance, którą im przygotowała rodzina. Zobaczycie jakie domowe instrumenty perkusyjne zrobił Franek i poznacie czarodziejski instrument naśladujący szum deszczu, nazywany „zaklinaczem deszczu”. Jako ilustracja dzisiejszego opowiadania czeka na Was układanka puzzle i tradycyjnie inne zgadywanki.
.
W drugiej części lekcji namawiamy Was do twórczego działania.
Pewnie znajdziecie w domu jakąś papierową rurkę (np. po ręczniku papierowym lub zwiniecie ją z grubszej kartki papieru), kilka szpilek, jakieś kolorowe papiery, czy serwetki i trochę sypkiego materiału (ryż, kasza, żwirek) – to możecie wyczarować z nich zaklinacz deszczu. Przyda się, bo z deszczem podobno ma być w tym roku kłopot.
W tej części ćwiczeń domowych nauczycie się rozpoznawać i spróbujecie pogrupować różne typy instrumentów. Ciekawe, jak sobie poradzicie z tym zadaniem?
Jeśli zrobiliście już magiczny zaklinacz deszczu to zapraszamy Was na
muzykoterapię. To doskonała metoda na osiągnięcie wyciszenia i spokoju. To spokojne dźwięki indiańskiej muzyki połączone z odgłosami natury takimi jak szum wody lub śpiew ptaków. Spróbujcie się w nią wsłuchać i tak jak indianie, zaklinaczem deszczu zagrać Muzykę Ziemi i prosić o drogocenny dla Ziemi dar deszczu. By nasze cenne lasy uchronił od pożarów.
Pamiętajcie o tym, że takie ekologiczne, relaksacyjne dźwięki są też świetnym sposobem na problemy z zasypianiem i koncentracją. Muzyka to także świetne tło do relaksu z książką, czy Waszych działań twórczych.
.
A co na następnej interaktywnej lekcji?
Pozostaniemy nadal w świecie muzyki i zapraszamy Was jutro na domowe eksperymenty z dźwiękami.
.
NA KONIEC JESZCZE NIESPODZIANKI Z OKAZJI ŚWIĘTA KSIĄŻKI
W związku dzisiejszym świętem proponujemy Wam darmowe
e- lektury dla dorosłych i dla dzieci.
A do tradycyjnych Waszych książek raz jeszcze
EKO-zakładki do samodzielnego wycinania.
.
JAK PRACOWAĆ Z DARMOWYMI INTERAKTYWNYMI PODRĘCZNIKAMI? TO PROSTE!
1. Zarejestruj się na bezpłatnej platformie www.dzwonek.pl
2. Zaloguj się i wejdź w w wybrany podręcznik Wiosna dla Twojej klasy (bezpośrednio z linków powyżej) i dodaj go do swoich zasobów.
3. Po pobraniu podręcznika możesz już każdorazowo korzystać z niego z zakładki Moje zasoby.
4. Z zakładki Kolekcje możesz też pobrać inne zasoby interaktywne różnych wydawców udostępnione za darmo do końca roku szkolnego.
5. NAUCZYCIEL w zakładce Zadania (po założeniu grupy lub klasy) może z wybranych lekcji i ćwiczeń tworzyć i przesyłać uczniom zadania, otrzymując dostęp do ich wyników pracy.
6. Do dyspozycji NAUCZYCIELA jest także wewnętrzny komunikator na platformie, umożliwiający przekazywanie informacji pomiędzy nauczycielem i uczniami.
WIĘCEJ INFORMACJI O FUNKCJONALNOŚCIACH PODRĘCZNIKÓW I PLATFORMY TUTAJ