Close

3 czerwca 2020

Gdzie mieszkają kolory? Szkoła domowa z podręcznikami z klasą. (Lekcja 54)

Drodzy Nauczyciele i Rodzice,

DROGIE DZIECI,

zapraszamy Was na kolejne spotkanie ze szkołą domową.

Ta lekcja powstała na podstawie INTERAKTYWNEGO ELEMENTARZA Z KLASĄ – LATO.
Lekcja: Gdzie mieszkają kolory?
.
Dzisiejsze poszukiwanie kolorów realizujemy w ramach bloku tematycznego pt. Kolory w przyrodzie z podręcznika “My i nasz elementarz” pod redakcją Marii Lorek i Lidii Wollman. Zapraszamy do spotkań z jego interaktywną wersją.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Kolorowo wokół nas. Jak tworzą się kolory? Czy światło też ma kolory? Jak kolory się mieszają? Co to jest symetria w obrazie? O tym wszystkim na dzisiejszej lekcji.
.
Wiersze o kolorach
Jaki kolor jest ciepły jak słońce? Który mieszka w niezapominajkach? Jaki pachnie poziomkami, a jaki pomarańczami? Jak mieszać kolory? W klimat poznawania kolorów wprowadzą Was pięknie piękne, krótkie wierszyki Agnieszki Frączek.
.
Kolorowe puzzle.
Kiedy ułożycie dzisiejszą interaktywną układankę zobaczycie obraz, jaki namalowała mama Oli i Mai.
Poszukajcie w internecie obrazów znanych malarzy. Obejrzyjcie je i zastanówcie się, który zawiesilibyście w swoim pokoju? Dlaczego? Co Wam się w nim spodobało?
.
Paleta farb | Wektory w domenie publicznej
.
Jak tworzyć kolory?
Weźcie arkusz papieru i zabawcie się farbami. Eksperymentujcie z mieszaniem kolorów. Zobaczcie, jakie nowe barwy powstaną z mieszania  kolorów? Zastanówcie się, które trzy farby wybralibyście do namalowania jak najbardziej kolorowego obrazka? Dlaczego?
.
Malowanie na ekranie
Zaprosimy Was do malowania wirtualnymi pisakami na interaktywnym ekranie. Tu kolory nie będą nam się tak mieszać jak w malowaniu farbami.
Musicie spróbować wyczarować jedynie trójkolorowy świat. Co było Wam najtrudniej namalować? Spróbujcie namalować łąkę. Czy taki świat byłby ciekawszy?
.
Darmowe zdjęcie z kategorii czerwony, jasny, kolory.
.
Kolory światła
Czy wiecie jak powstają kolory na ekranie monitorów lub telefonów? Jak myślicie, czy podobnie jak przy Waszym malowaniu farbami? Wyobraźcie sobie, że cały ekran składa się z olbrzymiej ilości miniaturowych punkcików, jak kolorowe piłeczki i te kolorowe punkciki zlewają się w oglądanym obrazie w różne kolory i tworzą obrazy.
W zależności od tego jak jasno świecą, widzicie różne kolory.
W naszej interaktywnej lekcji możecie zobaczyć, jak tworzą się kolory światła i sobie poćwiczyć sobie.
.
.
Symetria
Złóżcie kartkę na pół i rozłóżcie. Wzdłuż linii namalujcie cienki tułów motyla. Następnie tylko na jednej połowie kartki namalujcie farbami  piękne kolorowe jedno skrzydło motyla. Użyjcie trochę więcej farby niż zwykle. Teraz taką mokrą kartkę złóżcie wzdłuż zagięcia i mocno dociśnijcie. Po chwili rozłóżcie ją, tak jak motyl rozkłada swoje skrzydła. Co się stało? Co możecie powiedzieć o rysunkach po obu stronach kartki? W naszym interaktywnym podręczniku czeka też na Was motylkowa zagadka 🙂
.
A co na następnej interaktywnej lekcji?
Jutro wybierzemy się na kwitnącą, kolorową łąkę poszukać kolorów w przyrodzie.
Zapraszamy na kolejne lekcje!
Życzymy wszystkim dobrej zabawy z interaktywnymi  podręcznikami z klasą. 
.

JAK PRACOWAĆ Z DARMOWYMI INTERAKTYWNYMI PODRĘCZNIKAMI? TO PROSTE! 

1. Zarejestruj się na bezpłatnej platformie www.dzwonek.pl

2. Zaloguj się i wejdź w w wybrany podręcznik  Lato dla Twojej klasy i dodaj go do swoich zasobów.

3. Po pobraniu podręcznika możesz już każdorazowo korzystać z niego z zakładki Moje zasoby.

4. Z zakładki Kolekcje możesz też pobrać inne zasoby interaktywne różnych wydawców udostępnione za darmo do końca roku szkolnego.

5. NAUCZYCIEL w zakładce Zadania (po założeniu grupy lub klasy) może z wybranych lekcji i ćwiczeń tworzyć i przesyłać uczniom zadania, otrzymując dostęp do ich wyników pracy.

6. Do dyspozycji NAUCZYCIELA jest także wewnętrzny komunikator na platformie, umożliwiający przekazywanie informacji pomiędzy nauczycielem i uczniami.

WIĘCEJ INFORMACJI O FUNKCJONALNOŚCIACH PODRĘCZNIKÓW I PLATFORMY TUTAJ