Close

11 marca 2020

Interaktywne podręczniki receptą na koronawirusa

 

W obecnej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego i zawieszenia zajęć w szkołach nasz INTERAKTYWNY ELEMENTARZ Z KLASĄ jest atrakcyjną alternatywą dla nic-nierobienia przez dzieci w domu. Będzie dla nich doskonałym „nauczycielem na odległość”.
 
 
 
Podręczniki z klasą to cykl wczesnoszkolny „My i nasz elementarz – My i nasza szkoła” autorstwa Marii Lorek, Lidii Wolmann i Agaty Ludwy wydany na wolnych licencjach Creative Commons i dopuszczony do użytku szkolnego przez MEN. Właśnie wolne licencje pozwalają na jego swobodne przetwarzanie i stąd zrodziła się idea ogólnodostępnych podręczników interaktywnych.
 
 
Obecnie na platformie www.dzwonek.pl  dostępny jest „Interaktywny elementarz z klasą”, a już wkrótce zostanie udostępniona „Interaktywna matematyka z klasą”.  Dostęp do materiałów przygotowanych przez poznańską Sztukę Uczenia we współpracy z gdańską firmą Learnetic jest całkowicie darmowy. Takie rozwiązania interaktywne Learnetic realizuje już w blisko 40 krajach. To sprawdzone, światowe rozwiązania, które pozwalaja na rozwiązywanie atrakcyjnych interaktywnych, zadań, ćwiczeń, zagadek, oglądanie materiałów filmowych, symulacji, galerii zdjęć, czy korzystanie z interaktywnego śpiewnika.
Tutaj dziecko, które jeszcze nie umie czytać wysłucha tekstów literackich, poleceń w ćwiczeniach, a po wykonaniu zadania otrzyma zwrotnie informację dźwiękową o poprawnym rozwiązaniu lub błędzie, oraz na koniec zostanie nagrodzone „radosną gwiazdeczką”.
Atrakcją interaktywnych podręczników są zawarte w niektórych tematach piosenki, których dziecko może najpierw posłuchać, potem wyłaczyć wokalistę i ponucić melodię, a na koniec zaśpiewać samodzielnie do podkładu z linia melodyczną. Dla ułatwienia na bieżąco podświetlany jest właściwy tekst.
Poniżej przykładowa lekcja z piosenką na powitanie wiosny
 
 
Mamy wielką nadzieję, że nasz „Interaktywny elementarz z klasą” będzie świetnym prezentem na nudę w domu i pozwoli najmłodszym uczniom na samodzielne atrakcyjne kontynuowanie nauki w domu.
Ciekawi jesteśmy, jak wypadnie naszym milusińskim wspólne śpiewanie piosenek po powrocie do szkoły?
 
 
Wersje interaktywne podręczników zawierają liczne ćwiczenia interaktywne, gry, nagrania audio, filmy i symulacje, które znakomicie urozmaicają i ułatwiają naukę. Świetnie nadają się do pracy samodzielnej w domu przy użyciu komputera, smartfona lub tabletu, jak i do pracy grupowej w klasie przy tablicy interaktywnej, wyświetlaczu multimedialnym lub w pracowni komputerowej. Automatycznie i na bieżąco wspomagają ucznia w pracy, wskazując dobre i złe odpowiedzi oraz nagradzając za każde poprawnie rozwiązane ćwiczenie i każdą ukończoną stronę. Dziecko może powtórzyć i poprawić swoje odpowiedzi tyle razy, ile jest to konieczne. Uczeń, nauczyciel lub rodzice mogą w każdej chwili sprawdzić postępy pracy z „Interaktywnym podręcznikiem z klasą”. Dodatkowo e-podręcznik zapamiętuje wszystkie odpowiedzi udzielone przez ucznia, więc nie ma obaw o kontynuację pracy w kolejnych sesjach. Po pobraniu e-podręcznika na bezpłatną aplikację mLibro, dostępną dla systemów Windows, iOS oraz Android  możliwa jest również praca bez stałego dostępu do Internetu.
 
 
JAK PRACOWAĆ Z INTERAKTYWNYM PODRĘCZNIKIEM?
TO PROSTE!
1. Zarejestruj się na bezpłatnej platformie www.dzwonek.pl.
2. Zaloguj się i wejdź w zakładkę „Kolekcje”.
3. Następnie w zakładce „Wydawcy” wybierz Sztukę Uczenia
4. Kliknij w wybrany Interaktywny podręcznik z klasą .
5. W ramce „Licencje” wybierz opcję „Dodaj” – od tego momentu możesz cieszyć się e-podręcznikiem bez ograniczeń wchodząc w zakładkę „Moje zasoby”.
 
 
Życzymy wszystkim dzieciom przyjemnej zabawy z naszymi podręcznikami z klasą. A po utęsknionym powrocie do szkoły, koleżanek, kolegów, zachęcamy do korzystania z nich na zajeciach szkolnych.