Close

14 maja 2017

„My i nasz elementarz” gotowy – może wrócić do zainteresowanych szkół

12 maja w Poznaniu na Scenie Wspólnej Teatru Łejery i CSD odbyła się pierwsza publiczna prezentacja nowego elementarza pod redakcją Marii Lorek i Agaty Ludwy. Nowe podręczniki dla klas 1-3 są adaptacją dotychczasowych podręczników rządowych, zostały jednak dostosowane do nowej podstawy programowej i wzbogacone o nowe treści. Ich wydawcą jest Fundacja Elementarz.

Kiedy podano informację, że „Nasz elementarz” zostanie praktycznie wycofany ze szkół w związku z tym, że MEN nie zamierza go już aktualizować do nowej podstawy, eksperci, którzy pracowali nad jego kształtem oraz członkowie stowarzyszeń zajmujących się edukacją postanowili go wspólnie uratować. Zawiązali koalicję i wspólnie przygotowali nowy podręcznik bazujący na wytworzonych już wolnych zasobach, oraz jego obudowę. Miejsce jego zaprezentowania nie było przypadkowe bowiem przy okazji konferencji dla nauczycieli odbyła się premiera Lekcji z piosenkami, czyli spektaklu stworzonego poprzez inscenizacje znanych już wszystkim nauczycielom piosenek elementarzowych nagranych w poprzednich latach dla MEN przez Teatrzyk Piosenny Łejery.

Stowarzyszenie Łejery od lat wspiera publiczną szkołę w Poznaniu, która wychowuje dzieci przez szeroki kontakt ze sztuką i w której prowadzone są zajęcia teatralne z dziećmi by poprzez aktywne metody pracy uczyć wychowanków niezbędnych umiejętności społecznych. Stowarzyszenie od kilku lat jest również opiekunem Sceny Wspólnej i realizuje we współpracy z Collegium da Vinci podyplomowe studia dla nauczycieli o specjalności instruktor teatralny. Teraz będzie dzielić się tymi doświadczeniami także z użytkownikami nowego podręcznika. „- Nauczyciele będą mogli korzystać z tego, co udało nam się wypracować. Planujemy zarejestrować widowisko i dołączyć film do elementarza. Podobnie jak „śpiewniczek metodyczek”, gdzie znajdą się rady – mówiące o tym, co robić, a czego nie robić oraz na co zwracać uwagę podczas nauki piosenki – wyjaśnia Jerzy Hamerski, współzałożyciel szkoły Łejery i prezes Stowarzyszenia Łejery.”

Podczas części konferencyjnej program nauczania „Na szlakach kreatywności” zaprezentowała jego autorka Marzena Kędra, a autorki nowego podręcznika Maria Lorek i Agata Ludwa pokazały uczestnikom konferencji na czym będą polegały zmiany w elementarzu. Zasadniczą różnicą jest wyodrębnienie części matematycznej w osobnych podręcznikach, co było sugestią większości nauczycieli, oraz wprowadzenie w nim wielu zadań, które są wstępem do nauki programowania. W części zintegrowanej podręcznika pojawi się wiele nowych treści literackich i prostych doświadczeń możliwych do realizacji na lekcjach. Bohaterami książek są znani już uczniowie klasy w Kwiatkowicach i ich rodziny. W elementarzu do klasy pierwszej pojawiają się również znane z podręczników „Nasza szkoła” stałe działy jak: Zaułek Słówek, Pracownia zagadek, Eksperymentowanie, Przystanek zadanek, czy Powtórki przez pagórki.

Sposób na skuteczne nauczanie przez doświadczanie przedstawił gościom dr Paweł Wolniewicz twórca portalu edukacyjnego ŻywaPlaneta.pl, gdzie można znaleźć mnóstwo inspiracji do zajęć z dziećmi. Jakub Widerak zapowiedział nowe funkcjonalności elementarza, które sprawią, że dzięki wykorzystaniu m.in. technologii rozszerzonej rzeczywistości drukowany podręcznik stanie się produktem interaktywnym, bardziej atrakcyjnym dla uczniów, pomagającym im zrozumieć trudne pojęcia, czy zjawiska. Zastosowane rozwiązanie pozwoli także uniknąć poszukiwania dodatkowych treści na odrębnych stronach internetowych i dzięki udostępnionej dla uczniów i nauczycieli darmowej aplikacji będzie z pomocą smartfona lub tabletu bezpośrednio z podręcznika kierować do dedykowanych interaktywnych treści. Powstaje także nowy portal SztukaUczenia.pl, który będzie wspierał technologicznie podręczniki „My i nasz elementarz”, gdzie poza wspomnianymi zasobami interaktywnymi pojawią się również artykuły poradnikowe dla rodziców, bank dobrych pomysłów, innowacje edukacyjne, szkolenia on-line dla nauczycieli, a być może dzięki podłączanemu w tym roku do Szkoły Łejery światłowodowi, już w niedalekiej przyszłości transmisje z wydarzeń na Scenie Wspólnej Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka.

O kreatywnych szkołach i rzeczach które Ken Robinson zmieniłby w edukacji powiedział uczestnikom konferencji jego polski tłumacz i wydawca Aleksander Baj, a Anna Wawrzyniak i Paulina Kuntze ze Stowarzyszenia Lepszy Świat opowiedziały uczestnikom  o szkolnym wolontariacie i dostępnych materiałach, scenariuszach lekcji do edukacji globalnej, oraz ich akcjach odbudowy szkoły w Nepalu zniszczonej na skutek trzęsienia ziemi i  wspieraniu uchodźców z ogarniętej wojną Syrii.

Podczas konferencji pokazano również przygotowywane nowe ćwiczenia, które będą uzupełnieniem oferty dla szkół.

Materiały z konferencji zostaną w najbliższym czasie udostępnione na stronie elementarz.org

Wcześniej w kwietniu do wszystkich szkół podstawowych w Polsce, oraz ośrodków doskonalenia nauczycieli trafił specjalny numer „Nauczyciela z klasą” – biuletynu Stowarzyszenia Nauczycieli Edukacji Początkowej, informujący o nowym podręczniku.  Tą dobrą informację przekazują zainteresowanym również inne organizacje społeczne wspierające edukację.

O konferencji w Poznaniu przeczytasz też na:

http://www.gloswielkopolski.pl/wiadomosci/poznan/a/nasz-elementarz-doczekal-sie-nowej-odslony,12072209/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.