Close

19 marca 2020

Nasza szkoła domowa z elementarzem z klasą. Wiosna. Lekcja 5

Drodzy Nauczyciele i Rodzice, DROGIE PIERWSZAKI,

zapraszamy na kolejną wspólną, wirtualną lekcję.Mamy nadzieję, że będziecie teraz codziennie korzystać z naszego interaktywnego elementarza i w formie zabawy realizować kolejne lekcje domowej szkoły zrealizowanej zgodnie z podstawą programową. Dziś nasz kolejny dzień walki z nudą.

JAK PRACOWAĆ Z INTERAKTYWNYM PODRĘCZNIKIEM

1. Zarejestruj się na bezpłatnej platformie  www.dzwonek.pl

2. Zaloguj się i wejdź w nasz interaktywny elementarz  Wiosna.  .

3. Dzisiaj z elementarza wybierz do nauki lekcję 5. Ć – jak ćma, Ci jak cień.

Gotowi do naszej kolejnej lekcji?  Zapraszamy!

INTERAKTYWNY ELEMENTARZ Z KLASĄ. WIOSNA. Lekcja 5.

Cii, bo zaraz będą ćmy. Poćwiczycie już za chwilę kolejne ciekawe głoski. Nauczycie się je pisać i głoskować. Jak zapewne wiecie ćmy przylatują do światła, a tam gdzie jest światło, zawsze jest też cień. A teraz zastanówcie się chwilę, czy cień ćmy może być większy i straszniejszy od niej? Ale nie bójcie się ciem, bo to motyle. A motyle przecież wszyscy lubicie.

Po naszej interaktywnej lekcji zachęcamy Was jeszcze do domowych obserwacji. Postawcie na parapecie okna (po słonecznej stronie domu) wąski wysoki przedmiot (ołówek, kredka, świeczka, bateria, itp) na czystej kartce papieru. Zobaczcie jaki rzuca cień. Obrysujcie miejsce gdzie postawiliście przedmiot (to na wypadek gdyby się przewrócił). Teraz obrysujcie jego cień (o pełnej godzinie) i napiszcie obok niego, która jest godzina. Za godzinę podejdźcie ponownie do okna i sprawdźcie, co się stało. Ponownie obrysujcie cień i zanotujcie godzinę. Po kolejnych godzinach wykonajcie te same czynności.  Zastanówcie się: dlaczego tak się dzieje? Na koniec dnia weźcie kartke i zmierzcie długości narysowanych cieni. Czy są równe, czy różnią się długością? Umiecie to wyjaśnić?  Zaobserwujcie też jak „zachowują się” w ciągu dnia różne cienie (drzew, latarni, ławek, samochodów) obok Waszego domu – na ulicy, czy podwórku. Czy widzieliście już zegar słoneczny? Wiecie jak działa? Właśnie zrobiliście swój własny okienny zegar słoneczny. Teraz możecie na nim codziennie sprawdzać, która jest godzina.

A wieczorem proponujemy Wam kolejny domowy teatr, tym razem teatrzyk cieni. Kiedy już się ściemni, włączcie na stole lampkę stołową, albo poproście, by ktoś poświecił Wam latarką. Teraz złóżcie dowolnie dłonie, tak aby utworzyły na ścianie cień jakiegoś fantastycznego zwierzaka – dziwaka i spróbujcie go „ożywić na ścianie. Pamiętajcie, że fantazja jest od tego, aby bawić się na całego. Możecie też powycinać z tekturki postacie z bajek przykleić je do patyczków i wystawić własny teatrzyk cieni,

Wesołej nauki przez zabawę!

A co będzie na kolejnej naszej lekcji? Do Polski przylatują już bociany! A co to oznacza? Wiecie? Odpowiedź jest prosta, wielkimi krokami nadchodzi…

Życzymy wszystkim dzieciom przyjemnych chwil z naszym Interaktywnym elementarzem z klasą.

.