Close

11 maja 2020

Rzeka. Szkoła domowa z podręcznikami z klasą. (Lekcja 38)

Drodzy Nauczyciele i Rodzice,

DROGIE DZIECI,

zapraszamy Was na kolejne spotkanie ze szkołą domową.

Ta lekcja powstała na podstawie INTERAKTYWNEGO ELEMENTARZA Z KLASĄ – LATO.
Lekcja: Rzeka.
.
Ostatni tegoroczny podręcznik “My i nasz elementarz” rozpoczyna się blokiem tematycznym p.t. Polska – nasza ojczyzna. Zapraszamy do spotkań z jego interaktywną wersją.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Na dzisiejszej lekcji, raz jeszcze przypomnimy sobie naszą podróż z biegiem Wisły przez całą Polskę. Płynęliśmy korytem rzeki. Od jej źródła w górach na południu Polski, aż do jej ujścia do morza, na północy kraju. Zmieniały nam się krajobrazy na prawym i lewym brzegu rzeki. Mijaliśmy i poznawaliśmy nasze znane, historyczne miasta i małe wioski, położone nad wodą. Co jakiś czas, raz z jednej, a raz z drugiej strony, do naszego nurtu wpływały mniejsze rzeki i jeszcze mniejsze strumienie, czyli dopływy Wisły.
W ten sposób poznaliśmy typowy bieg rzeki. A teraz Wy, w naszym interaktywnym podręczniku, będziecie mogli sprawdzić swoją wiedzę, uzupełniając opisy na ilustracji schematycznej.
Dowiecie się też, do czego mogą służyć człowiekowi rzeki? Jak można je dobrze wykorzystywać?
.
Zabawa z mapą
Rozłóżcie mapę Polski lub poszukajcie jej w internecie i zobaczcie, jakie największe rzeki są dopływami Wisły? Ich wody wpływają, czyli uchodzą do nurtu większej rzeki. Na kartce zapiszcie ich nazwy.
Najpierw tych, które są prawymi dopływami, potem lewe dopływy.  Na koniec zabawy z mapą dowiedzcie się jeszcze  jakie są trzy najdłuższe  polskie rzeki i poszukajcie ich na mapie. Co, po dzisiejszej lekcji, możecie powiedzieć o drugiej i trzeciej najdłuższej rzece?
.
Ochrona rzek
Porozmawiajcie w domu o tym, w jaki sposób wykorzystuje się rzeki.  Zastanówcie się, dlaczego czasem zdarzają się powodzie? A często są też takie okresy, że w rzekach  płynie mniej wody?
Dlaczego zdarza się, że zatruwają się ryby w rzekach? Czy możemy jakoś na to wpłynąć?
Porozmawiajcie, co ludzie mogą zrobić, by rzeki stały się miejscem przyjaznym dla roślin i zwierząt.
.
Moja rzeka
Dowiedzcie się lub poszukajcie na mapie, jaka rzeka płynie w Waszej najbliższej okolicy. Dowiedzcie się czegoś więcej o niej. Jakie rośliny nad nią rosną? Czy jest w niej dużo ryb? Może dowiecie się nawet jakie gatunki ryb w niej żyją? Jakie inne zwierzęta nad nia żyją?
.
A co na następnej interaktywnej lekcji?
Wybierzemy sie na szkolną ekspedycję przyrodniczą nad brzeg rzeki
Jeśli jesteście zainteresowani, to zapraszamy na kolejne spotkanie z domową szkołą.
Życzymy wszystkim dobrej zabawy z interaktywnymi  podręcznikami z klasą. 
.

JAK PRACOWAĆ Z DARMOWYMI INTERAKTYWNYMI PODRĘCZNIKAMI? TO PROSTE! 

1. Zarejestruj się na bezpłatnej platformie www.dzwonek.pl

2. Zaloguj się i wejdź w w wybrany podręcznik  Lato dla Twojej klasy i dodaj go do swoich zasobów.

3. Po pobraniu podręcznika możesz już każdorazowo korzystać z niego z zakładki Moje zasoby.

4. Z zakładki Kolekcje możesz też pobrać inne zasoby interaktywne różnych wydawców udostępnione za darmo do końca roku szkolnego.

5. NAUCZYCIEL w zakładce Zadania (po założeniu grupy lub klasy) może z wybranych lekcji i ćwiczeń tworzyć i przesyłać uczniom zadania, otrzymując dostęp do ich wyników pracy.

6. Do dyspozycji NAUCZYCIELA jest także wewnętrzny komunikator na platformie, umożliwiający przekazywanie informacji pomiędzy nauczycielem i uczniami.

WIĘCEJ INFORMACJI O FUNKCJONALNOŚCIACH PODRĘCZNIKÓW I PLATFORMY TUTAJ