Close

7 czerwca 2020

Skąd wiemy, jaki jest świat? Szkoła domowa z podręcznikami z klasą. (Lekcja 57)

Drodzy Nauczyciele i Rodzice,

DROGIE DZIECI,

zapraszamy Was na kolejne spotkanie ze szkołą domową.

Ta lekcja powstała na podstawie INTERAKTYWNEGO ELEMENTARZA Z KLASĄ – LATO.
Lekcja: Skąd wiesz?
.
Razem z Alą i jej rodzicami wybierzemy się dzisiaj do specjalnego ośrodka dla dzieci. Nasza wycieczka odbędzie się w ramach bloku tematycznego pt. Kolory w przyrodzie, z podręcznika “My i nasz elementarz” pod redakcją Marii Lorek i Lidii Wollman. Zapraszamy do spotkań z jego interaktywną wersją.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Piękna pogoda, czerwcowe, ciepłe słońce i kwiaty pachnące, kolorowe. Widzicie, jak piękny ten świat?
Dziś nietypowa wycieczka do ośrodka, w którym nauczyciele uczą dzieci poznawać świat inaczej niż w Waszej szkole. Dlaczego? Dowiecie się z dzisiejszej opowieści Ali.
.
.
Skąd wiesz?
Ala razem z rodzicami odwiedziła dzisiaj swojego kuzyna Bartka w jego szkole, w której uczy się życia i poznawania świata. Mieszka tam w internacie razem z innymi uczniami. Przeczytajcie, co opowiada o tych odwiedzinach Ala? Co możecie powiedzieć o ośrodku, w którym przebywa Bartek? Czy ta szkoła bardzo różni się od Waszej szkoły? Czy dzieci w niej uczą się tego co Wy? Czego nauczyli się wszyscy od Bartka?
.
Jak jest ten świat?
Skąd wiemy jak wygląda świat? W jaki sposób go poznajemy? Czy możemy zobaczyć coś, czego nie widać? Jak możemy poznawać wszystkimi zmysłami?
Zapraszamy Was do zabawy z interaktywną tablicą. Namalujcie na niej otaczający Was świat. Spróbujcie popatrzeć „oczyma wyobraźni” i rozejrzeć się za pomocą innych zmysłów. Spróbujcie narysować to, co w ten sposób zobaczyliście, a czego może nie widać tak „na pierwszy rzut oka”.
.
Mujer con lupa Stock de Foto gratis - Public Domain Pictures
.
Zmysły przyrody
Czy wiecie, że zwierzęta w różny sposób rozpoznają swoje otoczenie?
Niektóre z nich mają bardzo wyczulony węch, jak psy. Potrafią wyczuć nawet bardzo słaby zapach po wielu godzinach, a rozpoznają ponad pół miliona zapachów.
Inne znów bardzo ostry wzrok jak koty, czy niektóre ptaki. Stąd jest znane Wam powiedzenie, że ktoś ma sokole oko. Widzą dobrze z bardzo daleka, a nawet wtedy, kiedy my już nic nie widzimy.
Inne zwierzęta żyjące głównie w ciemności, jak krety czy nietoperze, nie widzą prawie niczego, ale w zamian mają wyczulone inne zmysły.
Nietoperz potrafi fruwać nocą nie dotykając liści drzew, dzięki zmysłowi echolokacji.
Dowiedzcie się z internetu, co to jest echolokacja.
File:Myotis bechsteinii-flying1.jpg - Wikimedia Commons
.
Odczuwanie przyrody
Sprawdźcie, jak odczuwa się przyrodę z zamkniętymi oczyma. Zawiążcie oczy szalikiem lub apaszką i spróbujcie poruszać się po parku, po łące. Druga osoba niech będzie Waszym przewodnikiem. Wdychajcie wszystkie zapachy i smakujcie przyrodę, wsłuchujcie się w nią. Opowiedzcie, co odczuwaliście?
Potem z Waszym przewodnikiem zamieńcie się rolami.
.

Mała Dziewczynka Kwiaty Łąki - Darmowe zdjęcie na Pixabay

.
Ogród zmysłów
Czy potraficie wyobrazić sobie ogród zmysłów? Co może się w nim znajdować? Spróbujcie wymyślić atrakcje takiego ogrodu.
Czy wiecie, że zapewne pierwszy taki ogród powstał w Polsce w Owińskach koło Poznania przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących. Nazwano go Parkiem Orientacji Przestrzennej. Zachęcamy Was do odwiedzenia go razem z nami.
.
A co na następnej interaktywnej lekcji?
Zaułek słówek, czyli powtórka z rozrywką.
Zapraszamy na kolejne lekcje!
Życzymy wszystkim dobrej zabawy z interaktywnymi  podręcznikami z klasą. 
https://www.youtube.com/watch?v=vbvkaF-DWyY
.

JAK PRACOWAĆ Z DARMOWYMI INTERAKTYWNYMI PODRĘCZNIKAMI? TO PROSTE! 

1. Zarejestruj się na bezpłatnej platformie www.dzwonek.pl

2. Zaloguj się i wejdź w w wybrany podręcznik  Lato dla Twojej klasy i dodaj go do swoich zasobów.

3. Po pobraniu podręcznika możesz już każdorazowo korzystać z niego z zakładki Moje zasoby.

4. Z zakładki Kolekcje możesz też pobrać inne zasoby interaktywne różnych wydawców udostępnione za darmo do końca roku szkolnego.

5. NAUCZYCIEL w zakładce Zadania (po założeniu grupy lub klasy) może z wybranych lekcji i ćwiczeń tworzyć i przesyłać uczniom zadania, otrzymując dostęp do ich wyników pracy.

6. Do dyspozycji NAUCZYCIELA jest także wewnętrzny komunikator na platformie, umożliwiający przekazywanie informacji pomiędzy nauczycielem i uczniami.

WIĘCEJ INFORMACJI O FUNKCJONALNOŚCIACH PODRĘCZNIKÓW I PLATFORMY TUTAJ