Close

18 lutego 2018

Pomocnik nauczyciela

Pojawił się kolejny bardzo interesujący numer „Nauczyciela z klasą” – do przeczytania  w naszej zakładce /elementarz.org/nauczyciel-z-klasa/.

A w nim o równości, samorządności, wolontariacie szkolnym, edukacji społecznej i obywatelskiej, ponadto rozmowy – o szkole z Martą Fox, o pomaganiu z Anną Dymną, o Orderze Uśmiechu (kto go wymyślił, i kto otrzymał), wspomnienia o Wandzie Chotomskiej, o jej spotkaniach z Fundacją Elementarz i współpracy z Łejerami, a także o Święcie Pieczonego Ziemniaka i historia o tym, kto kartofle zamienił w pyry.
Przeczytacie też o planie daltońskim. Także o tym, że można go wykorzystać by odejść od pruskiego modelu edukacji.
Jeśli jesteście ciekawi co nowego wydarzyło się w Stowarzyszeniu Nauczycieli Edukacji Początkowej, to dowiedzie się jeszcze o podjęciu Wielkich Wyzwań.
SNEP razem z Fundacją Elementarz przygotował adaptację „Naszego elementarza” i „Naszej szkoły” do nowych wymagań – tak powstały „My i nasz elementarz” oraz „My i nasza szkoła”, tym samym ratując rezultaty pracy wielu ludzi opracowujących podręczniki oraz bardzo bogatą obudowę dydaktyczną, także dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
O słuszności decyzji i sensie pracy nad nowymi podręcznikami przekonaliśmy się, otrzymując od wielu z Was zapytania, czy można zmienić wybrany pochopnie podręcznik (nie spełniający obiecywanych w reklamach nadziei), na „nasz”. Uspokajamy – jest to możliwe i każdemu chętnemu pomagamy w takiej zmianie.
SNEP prowadził także szkolenia dla nauczycieli, przemierzając Polskę „od morza do gór”. W międzyczasie aplikował o dofinansowanie nowych projektów – w tym skierowanym do uczniów małych wiejskich szkół, a w „wolnej chwili” zorganizował ogólnopolską konferencję pod znamiennym tytułem „Edukacja ma przyszłość”. Patronat honorowy nad konferencją sprawowały: Ośrodek Rozwoju Edukacji, Wyższa Szkoła Biznesu oraz Śląski Związek Szachowy.
W nowym numerze sporo też inspiracji do działań kreatywnych z dziećmi i jak zawsze dla odprężenia krzyżówka z klasą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.