Close

20 maja 2017

Elementarz z wyobraźnią

Reforma edukacji, to dobra pora na zmianę w myśleniu o sposobie nauczania.

19 maja podczas konferencji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim  Maria Lorek wraz z Wydawnictwem Fundacji Elementarz przedstawiła nauczycielom i środowisku akademickiemu nowy elementarz przygotowany przez koalicję organizacji oświatowych   na bazie materiałów na wolnych licencjach wytworzonych również przez nie w ostatnich latach.

 

Wraz ze zmianą przedszkolnej podstawy programowej dla sześciolatków, nastąpiła zasadnicza zmiana w podstawie programowej do edukacji wczesnoszkolnej.  Dzieci idące do pierwszej klasy szkoły podstawowej mają już znać litery i czytać. Dlatego elementarz w klasie pierwszej musiał się mocno zmienić. Podzielony został na 2 części: humanistyczno-artystyczną i matematyczną. w pierwszej pojawiły się obszerniejsze teksty w  tworzone są przez współczesnych polskich pisarzy. W zależności od stopnia trudności oznaczone są różnymi kolorami. Wyodrębniony, zgodnie z sugestiami większości nauczycieli, podręcznik do matematyki stawia na rozwijanie logicznego myślenia, co ma przygotować uczniów do programowania. Jego autorką jest Agata Ludwa znana nauczycielom z podręczników Nasza szkoła.

W nowym podręczniku mamy coś czego tak naprawdę nigdy nie było  we wcześniejszych podręcznikach.  To liczne zadania oparte o badanie, dociekanie, eksperymentowanie – mówi Maria Lorek, główna autorka książki – tych stron przyrodniczych jest dość dużo i skonstruowane są w ten sposób, że nigdy nie podajemy końcowej odpowiedzi. Dziecko samo stawia hipotezy, zastanawia się, przewiduje. Musi wykonać zadanie samodzielnie, aby dojść do efektu.

Lekcje w szkole powinny być tak prowadzone by dziecko samo powiedziało co już wie, a czego chce się dowiedzieć i nauczyciel powinien się do tego dostosowywać.

Elementarz powstał w ramach współpracy organizacji przygotowujących wcześniej materiały do podręczników ministerialnych. Oprócz wspomnianych zmian pojawią się w nim inne nowości, m.in. propozycje teatralnych inscenizacji znanych już w szkołach piosenek, oraz nowatorskie wykorzystanie nowych technologii w edukacji. Do podręczników przygotowano również  zestaw ćwiczeń i poradników dla nauczycieli.

Podręczniki do klas 2 i 3 nie będą miały już tak wielkiej rewolucji w swojej formie. Powstaną na bazie znanej już wszystkim nauczycielom Naszej szkole, ale będą wzbogacone o nowe treści i wsparcie technologiczne podobnie jak w elementarzu. Także w matematyce konsekwentnie będą wprowadzane elementy rozwijające umiejętność programowania.

Żródło:

http://centrum.fm/wraz-z-reforma-edukacji-przyszla-pora-na-zmiane-podrecznika/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.