MEN: Przywracamy możliwość wyboru, spośród podręczników dostępnych na rynku
Zrywamy z odgórnie narzuconym podręcznikiem w klasach I-III, przywracamy możliwość wyboru podręcznika przez nauczyciela, ale nadal będzie on dla rodzica bezpłatny – informuje MEN dodając, że „Nasz elementarz” może być wciąż wykorzystywany, jako materiał edukacyjny.
„Materiały, które powstały na zasadzie wolnej licencji Creative Commons, będą udostępnione przez MEN, jako pliki źródłowe w sposób umożliwiający pobranie ich przez zainteresowane osoby do tworzenia nowej oferty podręcznikowej lub innych zasobów edukacyjnych” – poinformowała Anna Ostrowska, rzeczniczka prasowa MEN – „Podręczniki dla klas I-III szkoły podstawowej (standardowe i dostosowane do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów niepełnosprawnych), które zostały przygotowane na zlecenie MEN, mogą być wykorzystywane w szkołach, jako materiały edukacyjne, w tym również przez nauczycieli i rodziców dzieci Polonii i Polaków przybywających za granicą”. Dodała, że „MEN chce zerwać z odgórnie narzuconym podręcznikiem w klasach I-III i przywrócić możliwość wyboru podręcznika przez nauczyciela, uwalniając tym samym rynek”. „Dla rodzica podręcznik pozostanie darmowy”. Ponadto rzeczniczka poinformowała, że „podręczniki standardowe dla klas I-III oraz podręczniki dostosowane do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów niepełnosprawnych udostępnione są obecnie i nadal będą na stronie internetowej naszelementarz.gov.pl.”
W klasach edukacji początkowej rządowy elementarz i jego kontynuacja „Nasza szkoła” zostaną zastąpione innymi podręcznikami zaproponowanymi na rynku przez wydawców, tak jak w starszych klasach. Na ich zakup szkoły otrzymają określoną dotację. W klasach I-III będzie to 75 zł na każdego ucznia – na podręcznik do edukacji wczesnoszkolnej oraz na podręcznik do nauki języka obcego. Szkoły dostaną też, tak jak dotąd, 50 zł na zakup materiałów ćwiczeniowych.
Wykorzystywane dotąd w klasach I-III „Nasz elementarz” i „Nasza szkoła” będą mogły być wykorzystywane nadal, ale jako dodatkowy materiał edukacyjny.