Close

28 marca 2017

MEN: Przywracamy możliwość wyboru, spośród podręczników dostępnych na rynku

Zrywamy z odgórnie narzuconym podręcznikiem w klasach I-III, przywracamy możliwość wyboru podręcznika przez nauczyciela, ale nadal będzie on dla rodzica bezpłatny – informuje MEN dodając, że “Nasz elementarz” może być wciąż wykorzystywany, jako materiał edukacyjny.

“Materiały, które powstały na zasadzie wolnej licencji Creative Commons, będą udostępnione przez MEN, jako pliki źródłowe w sposób umożliwiający pobranie ich przez zainteresowane osoby do tworzenia nowej oferty podręcznikowej lub innych zasobów edukacyjnych” – poinformowała Anna Ostrowska, rzeczniczka prasowa MEN – “Podręczniki dla klas I-III szkoły podstawowej (standardowe i dostosowane do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów niepełnosprawnych), które zostały przygotowane na zlecenie MEN, mogą być wykorzystywane w szkołach, jako materiały edukacyjne, w tym również przez nauczycieli i rodziców dzieci Polonii i Polaków przybywających za granicą”. Dodała, że “MEN chce zerwać z odgórnie narzuconym podręcznikiem w klasach I-III i przywrócić możliwość wyboru podręcznika przez nauczyciela, uwalniając tym samym rynek”. “Dla rodzica podręcznik pozostanie darmowy”. Ponadto rzeczniczka poinformowała, że “podręczniki standardowe dla klas I-III oraz podręczniki dostosowane do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów niepełnosprawnych udostępnione są obecnie i nadal będą na stronie internetowej naszelementarz.gov.pl.”

 

W klasach edukacji początkowej rządowy elementarz i jego kontynuacja „Nasza szkoła” zostaną zastąpione innymi podręcznikami zaproponowanymi na rynku przez wydawców, tak jak w starszych klasach. Na ich zakup szkoły otrzymają określoną dotację. W klasach I-III będzie to 75 zł na każdego ucznia – na podręcznik do edukacji wczesnoszkolnej oraz na podręcznik do nauki języka obcego. Szkoły dostaną też, tak jak dotąd, 50 zł na zakup materiałów ćwiczeniowych.

Wykorzystywane dotąd w klasach I-III “Nasz elementarz” i „Nasza szkoła” będą mogły być wykorzystywane nadal, ale jako dodatkowy materiał edukacyjny.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/1009589,nasz-elemenatrz-darmowe-podreczniki-klas-i-iii.html

Jak poinformowało PAP w środę Ministerstwo Edukacji Narodowej dotychczas wykorzystywany w klasach I-III "Nasz elementarz" może być wciąż wykorzystywany jako dodatkowy materiał edukacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.