Close

25 maja 2017

MEN udostępnia pliki źródłowe Naszego elementarza i Naszej szkoły

To dobra wiadomość dla wszystkich nauczycieli. Tych, którym dobrze pracowało się na podręcznikach rządowych, ale także tych którzy pracują z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Do końca roku szkolnego MEN powinien opublikować także listę podręczników, które otrzymały dopuszczenie do użytku szkolnego i z której nauczyciele będą mogli wybrać najlepszą dla siebie ofertę.

„My i nasz elementarz” to propozycja dla wszystkich, którzy przez najbliższe 3 lata chcą kontynuować pracę z dziećmi na znanych już sobie podręcznikach dostosowanych do nowej podstawy programowej, którzy wypracowali do nich swoje materiały i scenariusze własnych zajęć i chcą korzystać ze wszystkich zasobów wytworzonych na wolnych licencjach.  Podręcznik przygotowany przez koalicję organizacji pozarządowych i wydawany przez Fundację Elementarz zostanie wzbogacony o nową, bogatą obudowę wspomagającą pracę nauczyciela. Wśród nowości pojawią się dwie nietypowe propozycje: teatralizacja (inscenizacja piosenek, oraz wprowadzenie elementów dramy z instrukcjami dla nauczyciela) i wykorzystanie specjalnej darmowej aplikacji, która dzięki wykorzystaniu nowych technologii pozwoli „przenosić się” bezpośrednio z treści podręcznika do zasobów interaktywnych. W odróżnieniu od poprzedniego rządowego, nowy „elementarz pozarządowy” będzie miał podobnie jak w znanej nauczycielom „Naszej szkole” odrębne podręczniki do matematyki z elementami wprowadzającymi do nauki programowania.

Decyzja MEN to także możliwość przygotowania specjalnych adaptacji nowego elementarza na bazie wytworzonych w poprzednich latach zasobach dostosowanych do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów o różnych dysfunkcjach. To dobra wiadomość dla nauczycieli pracujących z takimi dziećmi. Już wcześniej sygnalizowali oni problem braku takich adaptacji podręczników przygotowywanych przez wydawców komercyjnych. Podręcznik rządowy z jego adaptacjami był wyjątkowym produktem na rynku edukacyjnym. Teraz również te adaptacje będzie można dostosować do nowej podstawy programowej i przygotować specjalne wersje podręczników do klas 1-3.

https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/udostepnianie-plikow-zrodlowych-podrecznikow-nasz-elementarz-i-nasza-szkola.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.