Close

14 lipca 2017

Wasz elementarz

„My i nasz elementarz” to najlepszy wybór dla nauczycieli i dzieci. To podręcznik sprawdzony, znany, lubiany przez uczniów, ale teraz poprawiony, dostosowany do nowej podstawy programowej, z inaczej „podaną” matematyką, z teatralnymi inspiracjami i nowym, kreatywnym spojrzeniem na edukację. Proponujemy Wam zamiast zmiany rozwój.

Zamiast zamieniać „Nasz elementarz” na coś nowego, lepiej wykorzystać 3-letnie doświadczenia pracy na nim i rozwijać budowane do niego w ciągu tych lat własne pomysły. Lepiej kontynuwać, korzystać z bogatych dostępnych zasobów, wymieniać się sprawdzonymi pomysłami, niż zmieniać na zupełnie nowy, nieznany w pełni produkt.

Koncepcja programu nauczania „Na szlakach kreatywności ” wynika z pragnienia budowania lepszej edukacji, która w świecie komunikacyjnych i technologicznych zmian będzie eksponowała wartości, takie jak: kreatywność, zaufanie i współpraca. To propozycja odejścia od sformalizowanego modelu kształcenia na rzecz nauki zorganizowanej tak, aby była ona źródłem głębokich przeżyć i inspiracji. Osadza kształcenie na eksperymentowaniu, poszukiwaniach ukierunkowanych pomysłami uczniów, tworzeniu uczniowskich modeli i hipotez. Koncepcja zakłada holistyczny sposób zajmowania się zagadnieniami związanymi z codziennym życiem młodych ludzi. Zadaniem wychowawcy jest pełnienie funkcji organizatora pracy dzieci, animatora ożywiającego życie wewnętrzne klasy, tak by każdemu uczniowi zapewnić indywidualną „drogę” rozwoju.

Nowe podręczniki to stawianie na edukację z wyobraźnią, kształcenie kreatywności, empatii, rozwijanie kompetencji społecznych. To przede wszystkim pedagogika wartości, która czerpie inspiracje z różnych sprawdzonych modeli edukacji. Spotkamy tu elementy pedagogiki Freineta, Montessorii, planu daltońskiego, pedagogiki korczakowskiej i zuchowej, oraz wychowywania przez sztukę, ale także uwzględnienie metod wynikajacych z najnowszych badań z zakresu neurodydaktyki

„My i nasz elementarz” różni się od swojego rządowego poprzednika zwłaszcza w zakresie nauki matematyki. Podobnie jak w podręcznikach „Nasza szkoła”dla kl. 2 i 3 jest ona tutaj wyodrębniona i jednocześnie zgodnie z nową podstawa programową wzbogacona o elementy związane z wprowadzaniem dzieci w tematykę programowania. To podręcznik nastawiony na rozbudzanie wyobraźni dziecięcej, stworzone na bazie znanych nauczycielom materiałów na wolnych licencjach z bogactwem dodatkowych materiałów dostępnych dla nich na stronie internetowej. Wpisane zostały na listę dopuszczonych do użytku szkolnego w wykazie MEN pod nr 884/1/2017.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.