Close

9 kwietnia 2017

Randka w ciemno, czyli wydawcy łowią klientów

Rozpoczęło się „wielkie branie”. W tym roku sporo do „złowienia” na rynku edukacyjnym.  Wydawcy walczą o rynek klas, w których obecnie wprowadzane są nowe podstawy programowe. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie tempo wdrażanej reformy. Podstawy programowe powstały w trybie ekspresowym, jest wobec nich wiele uwag. Wydawcy składają już swoje oferty do oceny rzeczoznawców MEN (wcześniej taka ocena trwała 3-5 miesięcy, obecnie 30 dni), ale jednocześnie trwa już promocja w szkołach i na specjalnie organizowanych konferencjach.

Nauczyciele książek jeszcze nie zobaczą, najczęściej mogą obejrzeć jedynie zapowiedzi, próbki stron w broszurach, katalogach, na stronach internetowych. Gotowe zatwierdzone podręczniki, a w zasadzie ich pierwsze części, powstaną zapewne pod koniec roku szkolnego. Pedagodzy muszą wybierać więc „w ciemno” spośród obietnic i zapowiedzi. Jak w rzeczywistości będą wyglądały wybrane przez nich książki dowiedzą się pewnie we wrześniu.

W edukacji wczesnoszkolnej pojawiło się już 8 ofert. Wybór będzie trudny, a wybrany cykl będzie używany w szkole do końca 3 klasy i przez kolejne 3 roczniki dzieci. Szkoły dokonają więc wyboru na najbliższe 5 lat i nie mają możliwości zmiany tej decyzji w kolejnych latach.

To trochę jak randka w ciemno.

Więcej o nauczycielskich dylematach przeczytasz na:

http://wyborcza.pl/7,75398,21552876,reforma-edukacji-pis-ekspres-podrecznik-czyli-jak-zdazyc.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.