Close

3 marca 2017

Z ekspertami o „Naszym Elementarzu”

 

 

Eksperci do spraw edukacji, współautorzy podręcznika, samorządowcy i rodzice spotkali się z w ramach „Debat na gorąco” organizowanych przez europosłankę Agnieszką Kozłowską-Rajewicz, by ustalić scenariusz działań, dzięki którym nowy podręcznik dla najmłodszych nie  zostanie pominięty przez MEN.

– W „Naszym Elementarzu” kładliśmy nacisk na samodzielne rozwiązywanie problemów, a nie odtwarzanie wyuczonych formułek – mówiła Agata Ludwa jedna ze współautorek podręcznika. Zwróciła też uwagę na skład klasy, która jest opisywana w „Naszym Elementarzu”: jest w niej m.in. mulatka czy dziewczynka na wózku. – To było bardzo wzruszające, gdy niepełnosprawne dzieci bardzo się cieszyły, że taka bohaterka jest w ich podręczniku.

Elżbieta Walkowiak, była wielkopolska kurator oświaty zwracała uwagę, że należy też promować podręcznik przez nauczycielskie związki zawodowe oraz rady rodziców.

Marta Czapińska ekspertka ds. edukacji, była szefowa ds. Strategii MEN uważa, że teraz najważniejsze to promować ten podręcznik wśród rodziców, dla których wartości równościowe są ważne. – Szkoły będą podłączone do szerokopasmowego Internetu. Warto nakręcić ruch wokół otwartej platformy, gdzie te zasoby będą umieszczone. Powoli trzeba zacząć eliminować papier
Europosłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz podkreśliła, że „Nasz Elementarz” odpowiada na wyzwania teraźniejszości, ale w przyszłości może być gorzej. – Dlatego należy naciskać na udostępnianie treści cyfrowych, należy też rozwijać infrastrukturę informatyczną. Ale ten scenariusz nie wyklucza możliwości wydania papierowego podręcznika – mówiła. Europosłanka zapewniła, że sama będzie wysyłać pisma do ministerstwa i innych gremiów, które mogą mieć wpływ na dalsze losy podręcznika.

– Otwartość to słowo najczęściej wymieniane w kontekście tego podręcznika – mówiła dr Iwona Chmura-Rutkowska. – Młodzi nauczyciele będą korzystali z zasobów, o których nawet nam się nie śni. A ten podręcznik może stać się zewnętrznym zasobem edukacyjnym.

http://kozlowska-rajewicz.pl/aktualnosci/ekspertami-o-naszym-elementarzu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.