Close

2 czerwca 2017

Z nowym elementarzem na szlakach kreatywności

Pracę z podręcznikiem „My i nasz Elementarz” w nowym roku szkolnym nauczyciele będą mogli prowadzić z programem nauczania Marzeny Kędry „Na szlakach kreatywności”. To modyfikacja znanego nauczycielom programu „Doświadczanie świata” tej samej autorki (przygotowanego do „Naszego elementarza”) dostosowana do nowej podstawy programowej. Dla nauczycieli będzie to naturalna ciągłość w metodyce pracy i możliwość wykorzystania wypracowanych przez ostatnie lata materiałów edukacyjnych.

Koncepcja nowego programu wynika z pragnienia budowania lepszej edukacji, która w świecie komunikacyjnych i technologicznych zmian będzie eksponowała wartości, takie jak: kreatywność, zaufanie i współpraca. Program jest próbą znalezienia alternatywy dla edukacji transmisyjnej. Jego koncepcja odchodzi od sformalizowanego modelu kształcenia na rzecz nauki zorganizowanej tak, aby była ona źródłem głębokich przeżyć i inspiracji.

W programie uwzględniającym najnowsze badania z zakresu neurodydaktyki autorka przedstawia wieloaspektowy proces uczenia najmłodszych uczniów, który powinien korespondować z naturalnym rozwojem osobowości dziecka.
Program „Na szlakach kreatywności” osadza kształcenie na eksperymentowaniu, poszukiwaniach ukierunkowanych pomysłami uczniów, tworzeniu uczniowskich modeli i hipotez. Koncepcja zakłada holistyczny sposób zajmowania się zagadnieniami związanymi z codziennym życiem młodych ludzi. Zadaniem wychowawcy jest pełnienie funkcji organizatora pracy dzieci, animatora ożywiającego życie wewnętrzne klasy, tak by każdemu uczniowi zapewnić indywidualną „drogę” rozwoju.

Nowy program nauczania „Na szlakach kreatywności” został przedstawiony przez samą autorkę Marzenę Kędrę podczas konferencji „Sztuka uczenia – My i nasz Elementarz” w Poznaniu.

Zapraszamy do zapoznania się z tym wystąpieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.