Close

8 lipca 2017

Maria Lorek – „My i nasz Elementarz” – podręcznik z wyobraźnią

„My i nasz elementarz” to zestaw 8 podręczników do nauczania zintegrowanego i matematyki z elementami wprowadzającymi do nauki programowania. Oferta dostępna jest na stronie  www.elementarz.org To podręczniki nastawione na rozbudzanie wyobraźni dziecięcej, stworzone na bazie znanych nauczycielom materiałów na wolnych licencjach z bogactwem dodatkowych materiałów dostępnych dla nich na stronie internetowej. Wpisane zostały na listę dopuszczonych do użytku szkolnego w wykazie MEN pod nr 884/1/2017. 

Zapraszamy do ich zamawiania poprzez formularz zamówień http://jobrouter.e-msi.pl/jobrouter/index.php?cmd=PublicStart&ps=3cdabb864182168ff91b6193ec2b9e07&username=webuser

 


 

MY I NASZ ELEMENTARZ – EDUKACJA Z WYOBRAŹNIĄ


Rozmowa  z autorką Marią Lorek dla „Nauczyciela z klasą”

 

Co zmieni się w elementarzu?

„Nasz Elementarz” o zmienionym tytule „My i nasz Elementarz” został dostosowany do nowej podstawy programowej.

W swojej pierwszej wersji treści i poziom wymagań był w dużej mierze położony na pracę z dziećmi sześcioletnimi. Obecna wersja – zgodnie z reformą oświaty – skierowana jest głównie do dzieci siedmioletnich.

Seria składa się z 4 części. Każda cześć to 2 podręczniki. Jeden do kształcenia zintegrowanego (80 stron). Drugi do matematyki (64 strony).

 

Prezentacja nowych podręczników

 

Jakie zmiany w kształceniu zintegrowanym?

Do przedszkoli wróciła nauka czytania, dlatego prezentowane w nowej wersji teksty są bardziej rozbudowane. Już w pierwszej części pojawiają się baśnie, opowiadania, wiersze, piosenki i teksty popularnonaukowe do słuchania lub samodzielnego czytania przez dzieci. W podręczniku znajdują się 3 poziomy trudności w zakresie czytania:

Pierwszy – teksty pisane dużą, czarną czcionką, oparte o dotychczas poznany zasób liter.

Drugi – teksty pisane dużą, zieloną czcionką, oparte o zasób liter poznanych w przedszkolu.

Trzeci – dłuższe teksty pisane czarną czcionką wykorzystujące pełny zasób liter.

Klasa I to okres, kiedy dzieci uczą się pisać. Nauka pisania odbywa się na bazie kolejno wprowadzanych liter. W podręczniku wzorców wyrazów pisanych będzie zdecydowanie więcej niż w jego poprzedniej wersji.

W klasie pierwszej zagości „Zaułek Słówek”, który w poprzedniej wersji pojawił się dopiero w kl. II. Jego rola jest taka sama: obserwacja zjawisk językowych, zabawy słowem, zagadnienia ortograficzne i gramatyczne.

Edukacja społeczna i etyczna jest stałym elementem tekstów, zadań i proponowanych aktywności. W klasie I pojawia się stały cykl „Czytamy i rozmawiamy” przedstawiający różne sytuacje z życia dzieci, ich problemy, wartości.

Edukacja przyrodnicza w jak największym stopniu opiera się o badanie, dociekanie, eksperymentowanie. W podręczniku będzie więcej tekstów poświęconych zwierzętom, roślinom, przyrodzie nieożywionej i ochronie przyrody.

Jak w poprzedniej wersji podkreślona jest edukacja przez sztukę.

Podobnie jak w kl. II i III na początku podręczników pojawia się spis treści z sugerowanymi cyklami tematycznymi.

Jakie zmiany w matematyce?

Matematyka została wydzielona w osobnym podręczniku. Zwiększone zostało tempo wprowadzania liczb we wszystkich aspektach liczbowych. W pierwszej części – jesiennej obejmującej miesiące IX – XI do liczby 7.

Zmodyfikowana została większość stron poprzez zwiększenie poziomu trudności. Wprowadzone zostały zadania „ze słoneczkiem”, które występują w klasie II i III.

W podręczniku pojawiły się też stałe, funkcjonujące w kl. II i III rozkładówki znane pod nazwą „Przystanek zadanek” i „Powtórki przez pagórki”.

 

Na jakim programie opierają się podręczniki?

Przystępując do modyfikacji podręczników zastosowaliśmy zasadę:

Podstawa programowa – program – podręczniki.

Nauczyciele będą mogli skorzystać z programu autorstwa Marzeny Kędry. Jest to autorka, która w pierwszej edycji „Naszego Elementarza” napisała program „Doświadczanie świata”.

Koncepcja nowego programu wynika z pragnienia budowania lepszej edukacji, która w świecie komunikacyjnych i technologicznych zmian eksponuje wartości, takie jak: kreatywność, zaufanie i współpraca. Program jest próbą znalezienia alternatywy dla edukacji transmisyjnej. Jego koncepcja odchodzi od sformalizowanego modelu kształcenia na rzecz nauki zorganizowanej tak, aby była ona źródłem głębokich przeżyć i inspiracji.

 

Czy do podręcznika „My i nasz elementarz” będą ćwiczenia?

Do podręczników zostały przygotowane ćwiczenia autorstwa Marty Buk-Cegiełko i Jadwigi Dejko. Ćwiczenia w bezpośredni sposób odnoszą się do treści kształcenia zintegrowanego i matematyki. Ponadto zaoferujemy dodatkową obudowę dydaktyczną np. zeszyty do kaligrafii.

 

Czy będzie można korzystać z dodatkowych materiałów wspomagających?

Przez 3 lata wdrażania rządowych podręczników powstała bardzo duża obudowa dydaktyczna. Głównie ta zaproponowana przez Ministerstwo (generator kart pracy, multibooki, nagrania piosenek, inspiracje plastyczne, przewodniki metodyczne czy też adaptacje dla dzieci z niepełnosprawnościami). Dzięki nowej wersji Elementarza dostosowanej do nowej podstawy programowej ten cały dorobek nie ulegnie zaprzepaszczeniu. Na rynku pojawiły się też ćwiczenia i przewodniki metodyczne różnych wydawnictw. To kopalnia materiałów, które są w posiadaniu nauczycieli. Zawsze będą mogli sięgnąć do tych zasobów i już wypracowanych pomysłów na zajęcia.

Przestrzeń wsparcia nauczycieli zostanie rozbudowana o szkolenia metodyczne w postaci webinariów, kursów i przestrzeni, w której nauczyciele będą mogli wymieniać się pomysłami i doświadczeniami związanymi z wykorzystaniem konkretnych narzędzi w procesie nauczania.

 

Czy możemy liczyć na większą interaktywność podręczników z wykorzystaniem TIK?

Pracujemy nad całkowicie nowym podejściem do kwestii wykorzystania technologii w edukacji. W podręczniku „My i nasz Elementarz” chcemy pokazać, jak wykorzystując narzędzia, które są w tej chwili w każdym domu, jak laptop czy smartfon możemy nie tylko ułatwić naszym dzieciom zrozumienie niektórych pojęć czy zjawisk, ale również sprawić, że proces nauki będzie bardziej angażujący. Nie zdradzając jeszcze szczegółów powiem tylko, że chcemy stworzyć obudowę technologiczną do elementarza, której nie miał do tej pory żaden podręcznik nauczania początkowego.

 

Gdzie można szukać informacji, wymieniać się poglądami, opiniami?

Elementarz ma swoją stronę: www.elementarz.org. Na tej stronie nauczyciel będzie mógł znaleźć wszystkie potrzebne do pracy z dziećmi materiały. Będą tam przykładowe scenariusze zajęć, karty pracy, piosenki. Rodzice znajdą tam artykuły pomagające zrozumieć proces edukacji i przyswajania wiedzy przez dzieci, aby mogli stworzyć optymalne warunki do ich rozwoju. Dzieci będą mogły skorzystać z interaktywnych wersji elementarza i zapoznać się z innymi edukacyjnymi narzędziami. Portal będzie cały czas rozbudowywany równolegle do postępów dzieci w elementarzu szkolnym.

 

Z Marią Lorek dla „Nauczyciela z klasą” rozmawiał Andrzej Jabłoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.